Betűrajz

Betűrajz stíluskalauz

Soós Tímea
2024-01-29
5 perc olvasás

A betűrajz, vagyis a lettering univerzumában rengeteg különböző stílus létezik. Van, amit be tudunk sorolni egy-egy nagyobb kategóriába, de ahogy a kalligráfiában, itt is előfordulhat, hogy összemosódnak ezek a kategóriák. Sőt vannak olyanok is, amik annyira újak vagy egyediek, hogy egyelőre még nevük sincs.

A kalligráfiához hasonlóan itt is erős kapaszkodót jelenthet a műfaj alapos ismerete. A régóta velünk levő stílusjegyek feltérképezése segítséget nyújthat a kezdeti időszakban, amíg megtanulod a technikailag fontos dolgokat, később pedig kiteljesedhetsz a hozzád legközelebb álló stílusban, de egy erős alapot jelenthet saját stílusod megalkotásában is.

Ahogy a kalligráfiában, úgy a betűrajzban is Te vagy a főszereplő.

Rajtad áll, hogy milyen irányba indulsz, Te határozod meg, hogy pontosan milyen is lesznek a Te felirataid. Mi ajánljuk, hogy a meglévő szabályszerűségeket aknázd ki, használd ki, hogy történelme van, van miből tanulni és nem kell minden egyes folyamatot Neked feltalálni.

De ahogy a valódi univerzumunk, úgy a lettering univerzuma is egyre tágul és tágul. Lehet, hogy a következő stílust Te találod ki? Addig is lássunk néhány jól kategorizálható stílust és fő jellemzőiket!

  1. Talpas (Serif) A betűszárak tetején vagy alján olyan lezáró vonalak találhatóak, amik hosszabb szövegeknél az olvasást hivatottak könnyíteni, de a betűrajzban pusztán dekorációs céllal is használhatjuk őket. Megjelenésük elegáns, tradicionális.
A 'CHRISTMAS' szó nagy, sötét színes betűkkel, egyszerű bézs háttér előtt, modern tipográfiával.
  1. Díszes talpas (Fancy Serif) Dekoratív talpak jellemzik, néhány közülük a fantasy világát vagy a viktoriánus kort idézheti meg.
A 'VARÁZS' szó szofisztikált, dekoratív betűtípussal egy egyszerű bézs hátteren.
  1. Talpnélküli (Sans serif) Letisztult, egyszerűbb, modern stílus, de cseppet sem unalmas!
A 'STRONG' szó vastag, sans-serif betűtípussal egy egyszerű bézs hátteren.
  1. Írott (Script) Kézírás szerű stílus, ahol a betűk kapcsolódnak egymáshoz. Itt egy úgynevezett monoline scriptet láttok, ami azt jelentik, hogy a betűk vonalvastagsága mindenhol azonos.
A 'hello' szó kézzel írt, monoline stílusú betűtípussal egy egyszerű bézs hátteren.
  1. Kalligrafikus (Calligraphic) Kalligráfiai alapokon nyugvó stílus, a betűk felépítése a kalligrafikus eszközök használatát imitálják (lent, bal oldalon)
  2. Stencil (Stencil) Festősablonokat imitáló stílus, ahol a betűket úgy képzeljük el, mintha kivágások lennének (lent, jobb oldalon)
Két kézzel írt betűkészlet. Balra 'Gold' vastag, ívelt betűtípussal, jobbra 'Lady Boss' szív alakú keretben, cursive betűtípussal.
  1. Illusztratív v. Ábrázoló (Illustrative or Representational) A stílusban a betű és az illusztráció határai elmosódnak. Szeretnéd, ha a feliratod egy elegánsan tekeredő szalag lenne, vagy ha az egyik O-betűd egy dagi béka alakját venné fel? Akkor ne fogd vissza magad!
A 'karácsosny' szó kézzel írt, elegáns cursive betűtípussal, áramló vonalakkal.
  1. Térhatású (3D) A mélység illúziója, önárnyék, vetett árnyék és a betűink szinte leugranak a papírról!
A 'LOVE' szó háromdimenziós, rajzolt betűtípussal íródott, kis szívecskékkel díszítve az oldalain.
  1. Block lettering (Block lettering) Itt a betűrajzot egy előre meghatározott formából alakítjuk ki, úgy hogy az adott formát blokkokra osztjuk, ahol minden blokk egy-egy karakternek felel meg, a betűk pedig maximálisan kitöltik a rendelkezésükre álló blokkot.
Grafikus ábrázolás három ölelkező emberrel, akik kalligráfia stílusban formált 'Nem vagy egyedül' feliratot tartanak.

A sort lehetne még folytatni, és az is lehet, hogy pont kihagytuk a kedvenced, de a workshopon az a célunk, hogy bármilyen stílusról is legyen szó, a tanult módszerrel magabiztosan láss neki a betűrajzodnak.

A bejegyzésben szereplő betűrajzokat Udvardi Ramóna illusztrátor, az Olovka Studio tervezője készítette.